Avrupa’nın en ucuz tatil yerleri belli oldu: Türkiye de listede… Döviz kuru İngilizlere yaradı


Araştırmacılar 40 popüler ve uygun fiyatlı tatil yerini araştırdı ve ayrıca yiyecek, içecek ve güneş kremi ve böcek kovucu dahil çok sayıda turistik ürünün fiyatlarını inceledi.

Listenin birinci olan Portekiz bölgesi Algarve, uzun zamandır yabancı turistlerin ilgisini cezbediyordu. Şimdi Avrupa’nın pazarlık yapılabilecek en ucuz tatil rotası seçilmesiyle cazibesinin daha da artması bekleniyor.

Algarve, İngiltere’deki Post Office Travel Monkey’nin bu yılki yıllık raporunda, genellikle yaz tatilleri için en ucuz tatil yeri olarak kabul edilen Bulgaristan’daki Sunny Beach’i geride bıraktı.

Mısır’daki Şarm El-Şeyh ikinci sırada yer alırken, onu Türkiye’de Marmaris ve Yunanistan’da Baf takip etti. Vietnam’daki Hoi An en ucuz uzun mesafe destinasyonu olurken, onu Güney Afrika’daki Cape Town ve Kenya’daki Mombasa izledi.

Öte yandan Kosta Rika’daki Tamarindo en pahalısı olurken onu New York ve Antigua’daki St John’s izledi. En pahalı kısa mesafe destinasyonu Fransa’nın Nice şehriydi.

Tatilciler İspanya’yı en uygun fiyatlı destinasyon olarak değerlendirmeye devam etse de rapora göre Costa del Sol, ülkenin en ucuz destinasyonu olarak kabul edildi ancak Avrupa’nın altıncı en ucuz destinasyonu oldu.

Rapor, 30 ülkedeki para biriminin yüzde 90’ının şu anda sterlin karşısında bir yıl öncesine göre daha zayıf olduğunu ve bunun da dünyanın en popüler destinasyonlarının çoğunda, özellikle de uzun mesafeli tatil yerleri ve şehirlerde fiyat düşüşlerine yol açtığını ortaya koydu.

TÜRK LİRASI’NIN DEĞER KAYBETMESİ ETKİLEDİ
Türk lirasındaki düşüşe rağmen, işletme sahiplerinin enflasyon sorununu aşmaya çalışmasıyla, Marmaris restoran ve barlarında fiyatlar iki kattan fazla arttı.

Araştırmaya göre tatil köyleri ve şehirlerdeki fiyatlar, yurt dışına seyahat planlayan tatilcilerin en büyük endişelerinden biri.

Tatilcilerin yaklaşık yüzde 84’ü, yemek ve içecek gibi masrafların, bir rota seçerken en çok dikkate alacakları konulardan biri olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x