“1915 Bir Hilal Uğruna” Atatürk Kültür Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluştu

AKM’nin Türk Telekom Opera Salonu’nda 350 kişilik bir kadroyla sergilenen gösteride dans, müzik ve sinemanın yanı sıra görsel şovlar da yer aldı. Gösterinin sanat yönetmeni Yıldız Çankaya, yaptığı açıklamada senaryonun oluşumuna gazeteci ve sunucu Ahmet Tezcan’ın metinleriyle katkı verdiğini ifade etti.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Tezcan, gösterinin metinlerinde yer almasını dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın istediğini söylerken, “Yıldız Hanım ile çok çalıştık, hoş açılımlar yaptık. Yıldız hanım oyunun hazırlıkları sırasında bir rüya görmüş, bu çok güzel bir düş idi. Onu da bir şekilde oyuna yerleştirdim.” ifadelerini kullandı.

‘ÇANAKKALE GEÇİLİRSE KABE YIKILIR’

Tezcan gösterinin hazırlanma sürecine dair, “Oyunun temel esprisini ‘Çanakkale geçilirse ne olur?’ sorusu üzerine oluşturmak istedim. Bu soruya ‘Çanakkale geçilirse Edirne’de Selimiye, İstanbul’da Süleymaniye, Urfa’da Ulu Cami, Mekke’de Kabe yıkılır’ cevabını vermeye çalıştık.” dedi.

İlk gösterimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğunu belirten Tezcan, “Çok beğendi ve yurt dışında da sergilenmesini istedi. Yıllar sonra yeniden sahnelenmesi benim açımdan da çok heyecan verici oldu. Emeği geçenlere, yeniden sahneleyenlere, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne ve Kültür ve Turizm Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Osmanlı’nın kuruluşundan Çanakkale Savaşı’na kadar kronolojik bir anlatım içeren gösteride, Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürütmesi, Osman Gazi’nin rüyasının yanı sıra Ulubatlı Hasan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan sahneler de sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x